02 -Sıfırdan Php Dersleri 2018- Ders Öncesi Ön Hazırlıklar

0
47

Ders Öncesi Ön Hazırlıklar
Merhabalar Sıfırdan Php Dersleri görsel eğitim setimize başlangıç yapacağız öncesinde gerekli birkaç işlem var bilmemiz ve yapmamız gereken bu derste ondan bahsedeceğiz. Gerekli  hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra derslerimize başlayacağız.

Nedir Bilmemiz gerekenler
Bir önceki videoda gerekli programların kurulumu aşamasında her ne kadar klasörlerimiz nerede olacak, Php dosyalarımızı nereye saklayacağız diye anlatmış olsak ta küçük bir ön hatırlatma yapalım ve Derslerimize öyle geçelim istedim. Benimle aynı adımları ve aynı klasör isimlerini uygulayın ki kodlarımızda ve diğer derslerde sorun yaşamayalım.

Gerekli Klasörlerimizi oluşturalım
Şimdi ilk olarak klasörümüzü oluşturalım. C:\AppServ\www içerisine girelim ve içerisinde sağ tuş ile yeni klasör oluştur diyerek ismini birleşik şekilde arada boşluk vermeden ve Türkçe karakter kullanmadan klasör adımızı phpdersleri diyelim.

Klasör oluşturmamızın nedeni localhostumuz içerisinde birden fazla siteyle çalıştığımızda kodların ve sayfaların birbiriyle karışmasını engellemek ve localhost içinde klasör adımızı bir domain gibi kullanmak. Tabi önceki dersi dinlediyseniz ne demek istediğimi çok daha iyi anlamışsınızdır. Yani iç ağınızdaki pc’ler ip adresiniz/ klasör adı yazdıklarında sizin bilgisayarınız açıksa ve localhostunuz yayın yapıyorsa hazırladığınız php dosyalarına erişim sağlayabilecekler. Bundan bir önceki derste bahsetmiştik eğer izlemediyseniz  bununla ilgili  videoyu mutlaka izleyiniz.

Önerilen Videoyu İzlemek İçin Buraya Tıklayınız 
Sunucuda Klasör yapısı nasıl olmalıdır? Klasörlerin anlamları nelerdir?
Php derslerimiz boyunca aksini söylemediğimiz takdirde hep aynı klasör içerisinde farklı php dosyalarında çalışacağız. Aşağıda Örnek fotolarda verilen klasör yapısını inceleyin. Apache Server Ana Klasör yapısında Apache 2.2 klasörü MySQL klasörü php5 klasörü ve www klasörünün ismini ve yapısını kesinlikle değiştirmeyin. Bunlar sunucunun kendisine ait klasör olduğundan bunları değiştirmeniz halinde sunucunuz düzgün çalışmaz. Siz sadece www klasörü içerisinde derslerimiz boyunca çalışma yapacağımız  phpdersleri klasörünü oluşturun.
Apache Server Ana Klasör Yapısı
Php Klasörümüzü oluşturalım
www klasörünün iç yapısı
Videoyu izledik www klasörü içerisine girdik burada gördüklerimizin neler olduğundan biraz bahsedelim. www klasörü appserv klasörü cgi-bin klasörü sunucunun kendine ait bir klasörler bu klasörlerde asla değişiklik yapmayın. burada bulunan İndex.php dosyası tarayıcımızın adres satırına http://localhost yazdığımızda karşımıza çıkan sayfa dolayısı ile bu sayfa üzerinden phpmyadmin’e ve apache serverin kendi bilgilerine ulaşabiliyoruz. Burayı da kesinlikle değiştirmeyelim.
Php İnfo Nedir Ne işe yarar?
Php info ne işe yarar diye düşünüyor olabilirsiniz phpinfo.php sunucumuzun php bilgilerini görmemizi sağlayan önemli bir dosyadır.
Tarayıcımızın adres satırına ayrıca http://localhost/phpinfo.php yazdığımızda kullanmakta olduğumuz sunucunun php bilgilerini görürüz. Burada ayrıca açık ve kapalı olan sunucu özelliklerinin tümünü görmemizi sağlayan bilgi ekranı karşımıza çıkar. Bu dosyayı’da değiştirmeyin.

 

Apache Server ana Ekranı
İlk Php sayfamızı oluşturalım
Tüm bunları bildiğimize göre  php dersleri klasörümüzü de oluşturduk sırada ne var  şimdi ne yapacağız. diyorsanız İlk Php Dosyamızı oluşturmakla işe başlayalım.
Şimdi sizlerle İlk Php dosyasını oluşturacağız. Derse başlamadan önce de sizde benim yaptığım gibi yaparak boş bir php dosyası oluşturup dersi izlemeye başlayacaksınız. Çünkü tüm derslerimizde derse başlangıç klasörümüz aynı fakat php sayfalarımızın isimleri farklı olacak. Oluşturduğumuz her yeni sayfada tek değişecek şey sayfamızın adı ve içindeki kodlar olacak. Hemen C:\AppServ\www\phpdersleri klasörümüzün içinde yeni bir metin belgesi oluşturup adını ders0.php yapalım. Bu derste her yazılım dilinin başlangıcında olduğu gibi bizde ekrana bir merhaba dünya yazdırıp dersimizi tamamlayacağız.
İlk Php Dosyasının oluşturulması
Php Dosyamızı Oluşturalım
Sırada Hangi Ders var ?

Bir sonraki dersimiz de de php de yazım yani syntax kurallarını işleyeceğiz. Dersleri lütfen atlamadan sırası ile takip edelim ayrıca php ile neler yani ne gibi siteler yapmak istediklerinizi lütfen yorumlarda benimle paylaşın.

Sonraki derslerimiz için sizlerden gelecek videolar çok önemli ona göre bende sizlere yorumlarda cevap verip hangi dersleri çok çok daha dikkatli dinlemeniz noktasında sizleri daha iyi bir şekilde yönlendirebilirim.

İzlediğiniz bu videoya emeğe saygı adına teşekkür etmek için lütfen Youtube kanalımız Görsel Eğitim Setim‘e abone olmayı ve Web sitemize üye  olmayı ve  unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here