01 -Sıfırdan Php Dersleri 2018- Localhost Nedir Localhost ve Notepad kurulumu

0
280

Bu dersimizde Localhost kavramını , Localhost’un ne olduğunu ve ne işe yaradığını, Localhost u aktif etmek için kullanılan programların neler olduğunu, nereden indireceğimizi, nasıl kuracağımızı, kurulum sonrasında gerekli ön hazırlıkları ve izinleri, klasörü yapısını ve dersimiz boyunca çalışacağımız php dosyalarımızı nerede saklayacağımızı anlatıp en son olarak dersimiz boyunca kullanacağımız notepad++ isimli editörün indirilmesi ve kurulmasını anlatacağım.

Localhost Nedir Localhost ve Notepad kurulumu

Bu dersimizde Localhost kavramını , Localhost’un ne olduğunu ve ne işe yaradığını, Localhost u aktif etmek için kullanılan programların neler olduğunu, nereden indireceğimizi, nasıl kuracağımızı, kurulum sonrasında gerekli ön hazırlıkları ve izinleri, klasörü yapısını ve dersimiz boyunca çalışacağımız php dosyalarımızı nerede saklayacağımızı anlatıp en son olarak dersimiz boyunca kullanacağımız notepad++ isimli editörün indirilmesi ve kurulmasını anlatacağım.

Localhost kavramı nedir?

Localhost kavramını basit bir dille anlatmaya çalışalım. Önce kavramları inceleyelim. Lokal; Sınırlı bir yerle ilgili belirli bir yerde bölgede olan, yerel, anlamına gelmektedir. Host ise; Kelime anlamı olarak “Hosting sunucu hizmetinin kısaltılmasıdır. Localhost nedir Ne işe yarar? Localhost; Sadece kişisel bilgisayarınızla sınırlı bir hizmet servisi demektir. Web hostingler nasıl ki tüm dünyaya açıksa localhost’ta bilgisayarınızda sadece üzerinde yetkili olan kullanıcılara açıktır. Php sayfalarımız yorumlanarak kullanıcıya gösterilmek için sunucuya ihtiyaç duyarlar yani sunucu bazlı çalışırlar. Dolayısı ile büyük bir sunucu almak yerine kendi bilgisayarımızı dış dünyaya açılan değilde hazırladığımız php dosyalarını derleyip çalıştırmak ve denemek hataları görmek için kullanacağımız bir sunucuya çevirebiliriz .Bu yapabilmek için localhost sunucular kullanırız. Eğer bilgisayarımızı localhost haline getirmek için gerekli olan local sunucu programını kullanmazsak php dosyalarımızın nasıl çalıştığını göremeyiz ve bu dosyaları çalıştıramayız. Local sunucu programları aynı zamanda bize veritabanı oluşturma imkanı da sağlar bunları ileriki derslerimizde veritabanı konusuna geldiğimizde detaylı olarak göreceğiz.

Bilgisayarımızın localhost’unu aktif hale getirecek yazılımlar hangileridir?
1. WampServer

2. AppServer biz bunu kullanacağız
3. Xampp
Localhost’unu aktif hale getirecek yazılımlar ne işe yarar?
Yukarıda bahsettiğimiz programlar bilgisayarınızın localhost’unu aktif hale getirir. Php ve Mysql kurularak bilgisayarınız php dosyalarını yayın yapmaya hazır hale gelir. Php, Mysql ve PhpMyAdmin kurulmasının nedeni az evvel bahsettiğimiz gibi dinamik web sayfalarını çalıştırabilmeniz içindir.

Statik durağan değişmeyen html sayfalar localhost’ta hiçbirşeye ihtiyaç duymadan çalıştırabilirken script dili olan Php kodlarına sahip dinamik internet sayfalarımızı ancak local sunucumuzu aktif hale getirdiğimizde çalıştırabiliriz.

Localhost sunucuyu nereden İndireceğiz ve Nasıl Kuracağız.? Nasıl aktif edeceğiz. Ben bu videonun altında gerekli indirme linklerini sizlerle açıklama kısmında paylaşacağım ama benimle aynı adımları uygulayarakta kurulum yapabilirsiniz.

Öncelikle Google’yi açın ve arama kısmına Appserv yazın karşınıza çıkan seçenekler içerisinde https://www.appserv.org/en/download/ yazan adrese tıklayın buradan versiyon history yazan seçeneğe tıklayın sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve AppServ v 2.5.10 yazan yerin hemen altındaki Download yazısının karşısındaki linke tıklayın bu linke tıklar tıklamaz sizi https://sourceforge.net sitesine yönlendirecek ve 4 saniye içerisinde otomatik olarak indirme başlayacaktır.

Biz derslerimiz boyunca Apache Server’in bu sürümünü kullanacağız. Daha üst versiyonları ile arasında çok büyük bir fark yok son sürüm php’nin 5.6.30 güncellemelerini desteklerken bizim kullandığımız sürüm ise php’nin 5.2.6 sürümünü desteklemekte bu sunucu bazlı bir olay php’nin ileri seviyelerine geldiğimizde sunucumuzu zaten güncelleyeceğiz ama yeni başladığımız için biz AppServ v 2.5.10 sürümünü kullanacağız. Siz yine de dilerseniz Download seçeneği altında şuan ki appserv’in en güncel sürümü olan 8.6.0 sürümünü indirebilirsiniz. Bu sürüm php’nin en son güncel versiyon kodlarını sorunsuz çalıştırabilmektir. Aradaki tek fark bu biz bu dili yeni öğrendiğimiz için gerek yok Kodlarımız ve derslerimizde sorun yaşamamak için benimle aynı sürümü AppServ v 2.5.10 kullanmanızı tavsiye ederim. Şimdi kuruluma geçelim

1.Adım – Next diyerek geçiyoruz.

2.Adım – I Agree seçiyoruz

3.Adım – AppServ’in Kurulması gereken yeri seçiyoruz değiştirmeyin! Next diyerek geçiyoruz.
4.Adım – Tüm kutucukları işaretleyip Next diyerek geçiyoruz.

6.Adım – Server Name üste Localhost alt kısma mail adresinizi yazın port kısmını değiştirmeyin Next Diyerek geçiyoruz.

7.Adım – Enter root Password ve Re-enter password’e root yazıp Install’a tıklıyoruz

8.Adım – Kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz…

9.Adım – Finish diyerek kurulumu tamamlıyoruz.

10.Adım – İnternet Tarayıcımızın adres satırına http://localhost yazıp aşağıdaki ekranı görmeliyiz. Eğer bu ekran çıkıyorsa sorunsuz olarak sunucunuz kurulmuştur.

Php sayfalarımı nereye kaydetmeliyim.

Apache server kurulumumuzu tamamladıktan sonra C:\AppServ\www klasörü altında çalışacağız. Burada localhostun kurulumu ile www klasörü altında var olan appserv – cgi-bin – phpMyAdmin klasörlerin isimlerini ve içeriklerini değiştirmeyin aksi halde sunucunuz hata verir ve çalışmaz. Yine ana dizinde var olan index.php ve phpinfo dosyalarını da asla değiştirmeyin.

Her yeni yapacağımız web sitesi için yeni klasör oluşturacağız zamanı geldiğinde ne yapmanız gerektiğini ben size anlatacağım. Her localhostta olduğu gibi Apache server da da klasör sistemi vardır. Klasör isimlerimizi sitelerin do Localhost’a nasıl ulaşabiliriz? Web tarayıcınızdan http://127.0.0.1’den ya da http://localhost yazarak ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınıza bir sunucu yazılımı kurmadan bu sayfalara ulaşabilmeniz imkansızdır. Bundan sonraki konularımızda bunu nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Kurulum tamamlandıktan ve Tarayıcınızın adres satırına http://127.0.0.1’den ya da http://localhost yazdıktan sonra aşağıdaki gibi ekran görebiliyorsanız  kurulumu sorunsuz bir şekilde yapmışsınız demektir. Artık sunucumuz hazır. Şundan itibaren sizinde localhostunuz var evde Localhost kurulumu işlemini başarıyla tamamladınız.

Sitemizdeki yazı ve içeriklerin izinsiz olarak kopyalanması, site yönetiminden izin alındıktan sonra kaynak gösterilmeden başka bir yerde yayınlanması yasaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here